Dlaczego potrzebujemy cyfryzacji dystrybucji wody?
Rozwiązania cyfrowe mogą pomóc w walce z wyzwaniami środowiskowymi i urbanizacyjnymi, z którymi przedsiębiorstwa wodociągowe mierzą się każdego dnia. Rozwój technologiczny sprawił, że cyfryzacja dużych części społeczeństwa stała się ekonomicznie wykonalna, a nowe technologie, takie jak Internet Rzeczy (IoT), zapewniają sektorowi wodnemu nowe możliwości.
Wyzwania w zarządzaniu dostawami wody
Każdego dnia przedsiębiorstwa wodociągowe stają przed wyzwaniami związanymi z zarządzaniem dostawami wody. Potencjalny wpływ niedoboru wody; zwiększone zużycie wody; wysokie koszty energii; urbanizacja i woda niesprzedana (NRW) to tylko niektóre z wyzwań zmuszających przedsiębiorstwa wodociągowe do myślenia o innowacyjnych rozwiązaniach.
Woda niesprzedana to w zasadzie wyprodukowana i oczyszczona woda, która została utracona gdzieś w systemie dystrybucji wody, nigdy nie docierając do konsumentów. Oznacza to, że niewykorzystana lub niezapłacona woda wpływa zarówno na lokalne gospodarki, jak i dostępne zasoby lokalne. Problem jest powszechny, a poziomy NRW wahają się od około 5% do nawet 80% w niektórych obszarach. Wyraźnie widać potrzebę bardziej zrównoważonego sposobu dostarczania wody.
Wyzwaniem jest usprawnienie działania, konserwacji i zwiększenie bezpieczeństwa sieci zaopatrzenia i jakości wody, przy jednoczesnej ochronie środowiska i zasobów wodnych. Ważną częścią rozwiązania jest możliwość monitorowania ciśnienia, pozycji otwarcia/zamknięcia zaworów oraz zanieczyszczeń w sieci dystrybucyjnej.
Przegląd całej sieci dystrybucyjnej
Przy tysiącach zaworów, armatury i hydrantów zainstalowanych w sieci dystrybucyjnej, cenne informacje o jej stanie są w zasięgu ręki. Co jeśli niektóre z najbardziej krytycznych zaworów wysyłałyby do Ciebie wiadomości za każdym razem, gdy są używane? Nie tylko zawory, ale także hydranty przeciwpożarowe i wloty sekcyjne.
Na podstawie danych bezpośrednio z krytycznych punktów sieci dystrybucyjnej możesz podejmować decyzje oparte na faktach, które pomogą zarządzać dystrybucją wody w bardziej zrównoważony i efektywny sposób.
Korzyści dla lokalnych operacji i środowiska
Cyfryzacja i przejrzystość przyczyniają się do lepiej zorganizowanych i automatycznych operacji. Rozwiązania cyfrowe aktywnie przyczyniają się do zmniejszenia strat wody, zużycia energii i kosztów operacyjnych, a także zapewnienia jakości wody. Prowadzi to do ogromnych korzyści lokalnie i przyczynia się do pokonywania globalnych wyzwań środowiskowych. Ponadto, optymalizacja systemu, aby dystrybuować tylko potrzebną ilość wody, pozwoli na oszczędności energii.
Wymagania międzynarodowe
Jako lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe masz odpowiedzialność za zapewnienie bezpiecznej dystrybucji wody dla swoich konsumentów. Jednak dbanie o nasze zasoby wodne i zapewnienie czystej wody pitnej dla wszystkich jest wyzwaniem globalnym. Dlatego zrównoważone zaopatrzenie w wodę jest na międzynarodowej agendzie politycznej.
Cele zrównoważonego rozwoju ONZ
17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs) zostało zaprojektowanych, aby poprowadzić świat w bardziej zrównoważonym kierunku. Cyfrowa sieć dystrybucyjna pozwala przedsiębiorstwom wodociągowym zwiększyć efektywność i zmniejszyć straty wody – a tym samym zapewnić ochronę naszych zasobów. W ten sposób znacząco przyczynia się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ nr 6 i 11, które mają zapewnić czystą wodę i warunki sanitarne oraz bezpieczne, odporne i zrównoważone miasta.
Wymagania Dyrektywy UE dotyczącej wody pitnej
Cyfryzacja sieci dystrybucyjnej nie tylko zapewnia przejrzystość potrzebną do wspierania podejmowania właściwych decyzji. Może się również okazać niezbędna do spełnienia wymogów efektywności zawartych w międzynarodowym prawodawstwie.
Celem Dyrektywy UE dotyczącej wody pitnej jest zapewnienie bezpiecznej i czystej wody pitnej. Dotyczy ona materiałów mających kontakt z wodą pitną i wartości granicznych, które mają być akceptowane w dystrybucji wody, a także koncentruje się na zarządzaniu ryzykiem i zmniejszaniu strat wody.
W przypadku wycieków i awarii rur istnieje ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do systemu rurociągów. Dlatego każde państwo członkowskie musi ocenić i wyznaczyć cele w zakresie redukcji strat wody. Nowe technologie mogą skutecznie wspierać przedsiębiorstwa wodociągowe w osiąganiu tych nowych celów poprzez usprawnienie sposobu zarządzania ciśnieniem, monitorowania wycieków oraz wykrywania i unikania kradzieży. Państwa członkowskie muszą zapewnić, że cała sieć dystrybucyjna podlega podejściu opartemu na ryzyku. Właściwa ocena ryzyka obejmuje rozważenie, w jaki sposób zarządzane i chronione są wszystkie punkty dostępu do wody. Każda ocena ryzyka powinna również uwzględniać ryzyko związane z niewłaściwym ciśnieniem w sieci dystrybucyjnej. Zbyt niskie ciśnienie wiąże się z ryzykiem przedostania się zanieczyszczeń, podczas gdy zbyt wysokie ciśnienie oznacza wyższy poziom wycieków i zwiększone ryzyko awarii. Czujniki ciśnienia i temperatury w sieci oraz zdalne monitorowanie hydrantów i zasuw zapewnią zarządzanie ryzykiem w możliwie najlepszy sposób.