Check valves to choose from

Wprowadzenie do zaworów zwrotnych

Zawory zwrotne instalowane w rurociągach mają za zadanie zapobiegać przepływowi zwrotnemu oraz uderzeniom hydraulicznym, które mogą łatwo uszkodzić rurociąg lub jego elementy. Produkt jest zaworem jednokierunkowym, w którym przepływ odbywa się w jedną stronę, jeśli jednak przepływ się odwróci, zawór zamknie się w celu ochrony rurociągów, pomp czy innych elementów instalacji. Takie zastosowanie pozwoli ochronić system i obniżyć koszty jego eksploatacji.

Zawory zwrotne sprawdzają się w różnych zastosowaniach, np. przy pompach odśrodkowych, gdzie użycie zaworów ze względu na to, że pompy nie są samozasysające, jest niezbędne do zatrzymywania wody w sieci. Rozwiązanie to jest również bardzo często stosowane w systemach HVAC, np. w dużych budynkach, gdzie czynnik chłodzący jest pompowany na wiele poziomów, a zawór daje pewność, że nie dojdzie do jego cofania.

Przy wyborze zaworu zwrotnego ważne jest przeprowadzenie analizy kosztów i korzyści danego systemu. Często najważniejszym celem jest optymalizacja działań, czyli obniżenie kosztów przy jednoczesnym uzyskaniu możliwie najniższej straty ciśnienia. Aby upewnić się, że zawór zwrotny właściwie chroni system, każde rozwiązanie  musi być oceniane indywidualnie, a czynniki takie jak ryzyko uderzeń hydraulicznych, dopuszczalne straty ciśnienia oraz finansowe konsekwencje instalacji zaworu zwrotnego o zbyt wysokim marginesie bezpieczeństwa przed uderzeniami hydraulicznymi muszą być wzięte pod uwagę.

Najczęstszymi typami zaworów zwrotnych do wody i ścieków są zawory zwrotne klapowe i zawory zwrotne kulowe, posiadające różne mechanizmy działania, które dają ten sam efekt. AVK oferuje szeroki zakres zaworów zwrotnych klapowych i kulowych z pełnym otworem i niewielką stratą ciśnienia, co gwarantuje maksymalne wykorzystanie wydajności pompy. Zawory zwrotne mogą być instalowane zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej, są też łatwe w utrzymaniu.